Önemli Türkçe Dil Olmayan Samsung Cihaza Türkçe Ekleme.!

Murad Ali

Turkish Hack Team®
AndroidAtesi
Katılım
28 Nis 2018
Mesajlar
2,988
Puanları
580
Yaş
58
Şube
ADANA - TR / Sinsheim - DE
Web sitesi
forum.xda-developers.com
Android Sürüm
Android 9 PİE
Cihaz
Galaxy Note 10, Galaxy Note 9, Galaxy Note 8, Note 7, Note 5, Note 4, Note 3, Note 2, Note
Bu anlatımımda Türkçesi olmayan Andorid cihazımıza nasıl türkçe dil eklenir anlatım ileri düzey Andorid kullanıcıları içindir denemek isteyenlerde deneyebilirler ancak anlaşılamıyacak yerler olabilir konuda bazı anlatımlar gerekebilir bu anlatımları konu yönlendirmesi olarak vericem..

Gereken Şeyler
1=Samsung Veya Başka Bir Android Cihaz
2=ApkTool Hakkında Bilgi=Forumda bulabilirsiniz..
3=Cihazımıza Ait Stock Rom.
4=Aynı Model Cihaza Ait İçinde Türkçe bulunan başka bir Stock Rom (Lazım Olabilir)
5=Andorid Kitchen hakkında bilgi
6=Root

4. Adıma örnek verelim: Elimizde bir tane Note5 cihaz var çinden getirttik ve cihaz modeli:N9208P V.s Başka modellerde örnek verilebilir, Bu modelin içinde hiç türkçe yok İçinde Türkçe dil seçeneği yok diye türkçe olmaması anlamına gelmiyor biz eklicez türkçe dil seçeneğini. N9208P modeli dedik şimdi Başka bir Note5 cihazına Ait İçinde Türkçe bulunan bir tane Stock Rom indiriyoruz N920C nin Türkiye sürümü mesela.

1. Yöntem Cihazımızda Yüklü olan stock romdan Framework-res.apk ları alıyoruz ve Apktool ile decompile ediyoruz res klasörü içerisine bakıyoruz Values-tr klasörü varmı diye eğer varsa sıkıntı yok sonra Aynı işlemleri System in ana dosyaları olan SecSettings.apk ve SystemUI.apk larada yapıyoruz Her ikisindede Values-tr varsa Yazılımda Türkçe Var ama seçme seçeneği yok demektir biz seçmek için kod eklicez şimdi.

System Csc klasörüne girin language.xml klasörünü açın

Kod:
<LanguageSet>
     <Display>
  en_GB;en_US;en_AU;en_IE;en_NZ;en_ZA;ko_KR;de_AT;de_CH;de_DE;fr_FR;fr_CH;
bg_BG;cs_CZ;da_DK;el_GR;es_ES;et_EE;fi_FI;ga_IE;hr_HR;hu_HU;is_IS;it_IT;
lt_LT;lv_LV;mk_MK;nb_NO;nl_NL;nl_BE;pl_PL;pt_PT;ro_RO;sr_RS;sv_SE;tr_TR;
ca_ES;eu_ES;gl_ES;kk_KZ;ru_RU; sk_SK; sl_SI; uk_UA; uz_UZ;
          az_AZ; hy_AM; ka_GE;
          es_US; pt_BR; in_ID; ja_JP; vi_VN; zh_CN; zh_TW;
          ar_AE;fa_IR;ur_PK;
     </Display>
     <Input>
        <SupportList>
      en_GB;en_US;az;ca;cs;da;de;et;es;eu;el;fr;gl;ka;hr;it;is;kk;lv;lt;hu;nb;nl;pl;pt;ru;ro;fi;sr;sk;sl;sv;tr;uk;ko;hy;bg;ar;fa;ur;zh_CN;
        </SupportList>
        <EnableList>
        </EnableList>
     </Input>
  </LanguageSet>
1. Languageset ile 2. Languageset arasındaki kodları buradaki kodlar ile değiştirin Ve Wipe-data yapın açılışta Türkçe dil seçeneği gelicektir.

2. Yönteme gelirsek bu biraz zahmet vericidir ancak türkçe dil ekleneceği için bu zahmete değer bence.

2. Yöntemde ise 1. Yöntemde olduğu gibi Yukarıda sayılan apk ları decompile ediyoruz res klasörü içerisine bakıyoruz Values-tr klasörü varmı diye Yok diye kabul edelim ve davem edelim.

Dil klasörleri Apk nın içinde bulunan Resources.arsc dosyasının içinde bulunur Apk Recompile edildiği takdirde Tekrar Resources.arsc nin içine alınır.

Türkçe olan yazılımı Android kitchen ile yazılımı çıkaralım yazılımı Deodex edelim Ve o Yazılımdan SecSettings.apk SystemUI.apk Framework-res.apk ları alalım ve Decompile Edelim İşlem bittikten sonra bu apklardan Values-tr klasörlerini alalım Türkçe olmayan apk ya atalım ve Recompile edelim Ve sonra test edelim Aynı İşlemleri Tüm Türkçe Olmasını istediğimiz uygulamalara yapalım ve en sonunda O türkçe romdan Csc Klasöründe olan Language.xml dosyasını alıp kendi romumuza atalım eğer ayarlarda Türkçe dil gözükürse seçin eğer yoksa Romu derlemek zorunda kalıcsksınız Romunuzu Deodex Edip İmza Doğrulamayı Devre dışı bırakalım yoksa apk lar ön yüklemede yüklenmeyecektir.

Kendi romunuzu bu şekilde derleyip Boot ettirmeyi deneyin sonuç %90 oranında Olumlu olacaktır.

Kendim bu yöntemler ile bazı apklara türkçe seçeneğini ekledim.

Dil ekleyeceğimiz apk ile Dil taşıyacağımız apk nın yapısı aynı olması lazım 6.0.1 se Diğeride 6.0.1 olucak aynı temaya aynı Tasarıma sahip olmalı örnek vermek gerekirse Note4 6.0.1 den alıp Note5 6.0.1 sürüme tr dil eklenmez apk kapansa bile dil sorunu yaşarsınız. Çünkü Note4 ile Note5'in yazılımı aynı değildir aynı yapıya sahip olan yazılımları kullanmayı unutmayın.

Bazı arkadaşlar Moraloceli öneriyor tr dil için başta anlattığım gibi apklarda tr dil olmadığı sürece Moralocelde bir şey yapamaz ben Şahsen Moralocelin bir çoğu cihazı tr dil ekleyemediğini gördüm ve Yine belirtelimki Bu yöntemler ile daha sağlıklı bir tr diline kavuşursunuz nedeni ise Samsungun kendi Tr dil kaynakları olduğu için.
 
Üst