Çözüldü Samsung Galaxy S4(I9500) EFS silinmesi

mehmetuntmz

AndroidAtesi
Android Sürüm
Kitkat
Cihaz
I
Merhaba arkadaşlar,

Telefonumun şarjı bitip tekrar açmaya çalıştıgımda boot ekranında takıldıgını farkedip inceledigimde EFS klasorunun boş oldugunu farkettim(EFS yedeğim ne yazık ki yok) yeni root ve rom attıktan sonra da IMEI bilgilerinin olmadıgını 0049'lu bi IMEI numarasının oldugunu gordum ve Şebeke yok, Ağda kayıtlı değil gibi uyarılarla şebekeye bağlanamadım. Bunun üzerine bir çok araştırma yapıp bir çok şey denememe rağmen pek bi sonuç alamadım(mevcut ürünün kendi IMEI ve diğer bilgilerini z3x ile yuklememe rağmen sorun düzelmedi). Ürün Türkiyeden alınmış IMEI kaydı bulunmakta klonlama vs. gibi bir durumda söz konusu değil kontrol ettim. Şuanda cihazı 4.2.2 sürümüne düşürüp *#0011# menüsünden gerekli işlemleri* yapıp şebeke alıyorum ama bu da benim için pek tatmin edici bir çözüm olmadı. Cihaza en az 6 aydır herhangibir mudahalede bulunmamama rağmen nasıl böyle bi durumda kaldım anlamadım. Konu ile ilgili herhangi bi çözüm önerisinde bulunabilirseniz mutlu olurum.
Cihazın eski romu :

Linkleri sadece kayıtlı üyeler görebilir. Linkleri görebilmek için Üye Girişi yapın veya ücretsiz olarak Kayıt Olun

(*) *#0011# Seçenekler – Back – 8 – 1 – 5 – 5 Çıkış ve *#0011# Seçenekler – Back – 8 – 7 – 3- 1 veya 2 Çıkış

Murad Ali

Turkish Hack Team®
Forum CEO'su
Web sitesi
forum.xda-developers.com
Android Sürüm
Android 9 PİE
Cihaz
Galaxy Note 9
@mehmetuntmz, cihaza hiçbirşey yapılmadı diyorsun ama cihazında bu rom yüklü ise [ROM][7.1.x]Unofficial LineageOS 14.1 Monthly Builds (all variants) cihazın root edilmiş ve BOX ile IMEI atıldı ise o romu yükleyerek geri getirebilirsin

mehmetuntmz

AndroidAtesi
Android Sürüm
Kitkat
Cihaz
I
son 6 ay icerisinde bi işlem yapmadım yazmıstım ama gozden kacırmıssın sanırım. eski rom'u yükleyim denedim ama sonuc alamadım. İlla ki eski romu atınca geliyor diyorsa tekrardan yükleyip romun güncellemelerini komple yaparak deneyebilirim.

Murad Ali

Turkish Hack Team®
Forum CEO'su
Web sitesi
forum.xda-developers.com
Android Sürüm
Android 9 PİE
Cihaz
Galaxy Note 9
@mehmetuntmz, son 6 ay değil yıllarda geçse bu böyle cihazına root ve IMEI atılmış bunu yapan herkimse onun attığı rom'u geri yükleyerek cihazı tekrar çalışır duruma getirebilirsin ayrıca cihazı yeni sürümler yükleyerek geliştirmek istiyorsan her işlemden sonra tekrar IMEI attırman gerekiyor üzgünüm

mehmetuntmz

AndroidAtesi
Android Sürüm
Kitkat
Cihaz
I
Başkası tarafından hiçbir zaman mudahalede bulunulmadı içindeki IMEI orjinal IMEI'siydi. Romu da ben attım. IMEI olayında 2 gün önce cihaz boyle bi arıza verince ve romlayınca gelmedigi icin attım cihazın kendi S/N IMEI vs gibi bilgilerini Z3X ile. Onun dısında eski roma donmeme ragmen herhangi bi sonuc elde edemedim izleyebilecegim baska adımlar var mı acaba? araştırmam esnasında IMEI yazsam bile sertitifa gittiyse sonuc alamam şeklinde şeyler gormustum konu hakkında bilginiz varsa bu konuda da bilgilendirebilir misiniz beni

mehmetuntmz

AndroidAtesi
Android Sürüm
Kitkat
Cihaz
I
evet rootlayı bi cok rom denemiştim ama en son bunu kullanıyordum ve sıkıntı yaşamamıştım. 2 gün once orjinal efs dosyası silinmeden önce yani o zamanda bu rom vardı

Murad Ali

Turkish Hack Team®
Forum CEO'su
Web sitesi
forum.xda-developers.com
Android Sürüm
Android 9 PİE
Cihaz
Galaxy Note 9
@mehmetuntmz, başından beri bu rom vardı diyorsun, Samsung hiçbir zaman hiçbir ürününde LineageOS kullanmadı... Madem o kadar rom denedin konuya bu kadar hakimsin EFS dosyasını yedeklemen gerektiğini bilmen gerekiyordu

mehmetuntmz

AndroidAtesi
Android Sürüm
Kitkat
Cihaz
I
usta ben derdimi anlatamıyorum sanırım başından beri bu rom vardı gibi bi iddiamda olmamıştı ve tabii ki samsung boyle bi rom kullanmadı. diyorum ki orjinal EFS klasoru dururken IMEI yok olmamışken en son rootlayıp attığım rom buydu. Tekrardan anlatmak gerekirse cihaz orjinaldi IMEI fln atılmamıştı 1 yıl kadar once rootlayıp rom attım kendim. 3 gün kadar oncede EFS klasoru uctu ( EFS yedegim vardı fakat o da 2 ay kadar once yok oldu HDD'min yanması sonucu açıkçası bu durumu yaşayana kadar da aklıma gelmemişti yedek) sonrasında da kendi IMEI'sini tekrar yukledim cihaza Z3x ile.

Sizinle ters düştüğümü, bilmişlik tasladıgımı dusunuyorsunuz sanırım ama boyle bi düşüncem yoktu sadece yaşadıgım durumu ve cihazda yapılanları detaylı şekilde anlatıp çözüm bulmak adıma bu kadar ayrıntıya girdim.

Murad Ali

Turkish Hack Team®
Forum CEO'su
Web sitesi
forum.xda-developers.com
Android Sürüm
Android 9 PİE
Cihaz
Galaxy Note 9
@mehmetuntmz, arkadaşım o kadar çok teferruata giriyorsun ki :) oysa konunun özeti şu ''EFS dosyam uçtu ne yapabilirim?''

Cevap: Cihaz yazılımına o kadar çok müdahele etmişsinki rom yükleyerek EFS kurtarman hiçbir şekilde mümkün değil hale gelmişsin tek çözümü Z3XBOX ile yeniden EFS dosyası oluşturmaktan başka çaren kalmamış