İp ucu Google Now (Google Asistan) Türkiye’de nasıl kullanılır ? (çok kolay)

AndroMan

Adminatör
Yönetici
Android Sürüm
Nougat
Cihaz
Samsung Galaxy S7 Edge

GOOGLE NOW NEDİR?

Google Now
, diğer adı Google Asistan, sesli komutlarla çalışan ve android cihazinizda halihazırda yüklü olan bir google ürünüdür. Siri’ye benzeyen Google Now, verdiğiniz çoğu komutu anlar ve ona göre cevap verir veya ona göre işlem yapar. Siri, “Hey Siri!” komutuyla aktif hale geçerken, Google Now’ı aktif hale geçirmek için “Ok Google” demeniz gereklidir.

GOOGLE NOW’I TÜRKİYE’DE ÇALIŞTIRMA

Google Now’ı Türkiye’de çalıştırmak için yapmanız gerekenler;
1) Android Cihazınızın Ayarlarına girmelisiniz.
2) Ayarlarda Uygulamalar sekmesine bulup açmalısınız.
3) Yüklü uygulamalar karşınıza gelecektir. Buradan Google uygulamasını bulmalısınız.
4) Google uygulamasının üzerine bastıktan sonra Verileri Temizle’ye basın. (Kesinlikle cihazınızda bir hasar oluşmaz, verileri temizlemek arama geçmişi ve çerezleri siler. Bazı cihazlarda alanı yönet şeklinde geçebilir )

5) Verileri temizlediniz. Şimdi tekrar ayarlardan dil ve giriş sekmesine basın.
6) Dil ve girişten dilinizi Amerikan İngilizcesini seçiniz. ( English US )
7) Cihaz İngilizce olduktan sonra Google uygulamasını tekrar açın.
8) Uygulama sizden Google Now’ı kullanmak isteyip istemediğiniz soracak kabul ediniz.
9) Ve Google Now kuruldu ve kullanıma hazır. Fakat telefonumuz hala İngilizce.
10) Kurulumu bitirdikten sonra tekrar dilimizi Türkçe yapabilirsiniz.
Bundan sonra Google Asistanı türkçe olarak kullanabilirsiniz.
GOOGLE NOW KOMUTLARI

Google Now verdiğiniz komutları anlar. Bu yüzden aşağıdaki komutlarla sınırlı değilsiniz. Farklı cümleyle aynı şeyi ima edebilirsiniz. Örneğin Bu akşam yağmur yağacak mı? Sorusunu yönelttiginizde aldığınız cevap Bu akşam şemsiye almalı mıyım? Sorusundaki cevapla aynı olacaktır.
Şimdilik çalışan komutlar:
  • ara [kişi]
  • mesaj gönder [kişi] [mesaj]
  • eposta [kişi] [mesaj]
  • Çarşamba günü hava nasıl
  • Yarın hava nasıl olacak
  • Aç [uygulama adı]
  • Resim çek
  • Video çek
  • Neredeyim
  • [Eyfel kulesi] nerede
Yeni eklenen Google Now komutları neler?
Rakipleriyle kıyaslayacak olursak Google Now biraz daha sessiz kalıyordu. Ancak eklenen yeni komutlarla artık farklı isteklere da karşılık verebilecek. “OK Google” şeklinde başlayan komutlarla Google Now’dan yeni şeyler istemek mümkün. Google Now’a gelen 9 yeni komutu sizler için sıraladık.
Bluetooth ve Wi-fi: “OK Google, Bluetooth’u aç” veya “OK Google Wi-fi’ı kapat” şeklinde komut vererek mobil bağlantılarınızı kontrol altında tutabileceksiniz.
LED ışığı açıp kapatmak: Telefonunuzda bir LED flaş bulunuyorsa artık “OK Google, ışığı aç” diyebilirsiniz.
Mesajları okuma: İşte gerçek bir pratik özellik. Örneği araç sürerken “OK Google mesajlarımı oku.” Demeniz yeterli. Yeni SMS’lerinizi Google Now’a okutabilirsiniz.
Uygulama açma: “OK Google Twitter’ı aç” derseniz, Google Now, telefonunuzdaki Twitter uygulamasını açabilecek.
Müzik oynatma: Google Play Music ülkemizde aktif değil ancak aktifleşirse Google Now ile müzik tercihi yapmak da mümkün olacak.
Arama veya mesaj gönderme: “OK Google Ahmet’i ara” şeklinde bir komutla rehberinizden birini arayabilir veya benzer bir komutla istediğiniz kişiye mesaj yollayabilirsiniz.
Alarm kurmak: Bir hatırlatıcı olarak düşünürsek yine son derece pratik bir çözüm alarm kurma tarafında bulunuyor. Sesli komutlarınız ile alarmlar kurabilirsiniz.
Parlaklık ve ses: “OK Google parlaklığı azalt.” Veya “OK Google sesi kapat” komutlarıyla telefonunuzun ekran parlaklığı ve bildirim sesi şiddetini değiştirebilirsiniz.
Kamera: “OK Google video kaydına başla” diyerek telefonunuzun video çekmeye başlamasını sağlayabilirsiniz.

Hazar

Moderatör
Web sitesi
whastappaero.com
Android Sürüm
Oreo
Cihaz
Mi Note 3 / Mı 5
Güzel ve ayrıntılı bir paylaşım olmuş, ellerine sağlık.

AndroMan

Adminatör
Yönetici
Android Sürüm
Nougat
Cihaz
Samsung Galaxy S7 Edge
Güzel ve ayrıntılı bir paylaşım olmuş, ellerine sağlık.
siri'ye benzer bir kullanım sunuyor gerçekten.

neden direk hizmet vermezlerde arka kapıdan dolanmak zorunda kalırız anlamıyorum. türkçe olarak gayet başarılı çalışıyor.

Hazar

Moderatör
Web sitesi
whastappaero.com
Android Sürüm
Oreo
Cihaz
Mi Note 3 / Mı 5
siri'ye benzer bir kullanım sunuyor gerçekten.

neden direk hizmet vermezlerde arka kapıdan dolanmak zorunda kalırız anlamıyorum. türkçe olarak gayet başarılı çalışıyor.
Ne kadar stabil olduğundan emin olmadıkları için tam olarak kullanıma sunulmamış olabilir. Farklı planlar çerçevesinde bir gün mutlaka herkese açık bir şekilde yayınlamaya dair planları vardır diye umut ediyorum.

AndroMan

Adminatör
Yönetici
Android Sürüm
Nougat
Cihaz
Samsung Galaxy S7 Edge
@Hazar, ben memnum kaldım sonuçtan.
mesela beni sabah 8 de uyandır dedim alarmı kurdu :) siri de çok kullanırdım bu özelliği

Hazar

Moderatör
Web sitesi
whastappaero.com
Android Sürüm
Oreo
Cihaz
Mi Note 3 / Mı 5
Android Sürüm
Oreo
Cihaz
Samsung Galaxy Note FE
Dediklerinizi aynen uyguladım fakat olmadı.

---- Mesaja ek olarak ----

Uğraşırken yaptım ancak telefonun dilini Türkçe ye çevirince kayboldu. Google uygulamasının ayarlarına girdigim zaman "Türkçe (Türkiye) henüz Google Asistan tarafından desteklenmiyor" diyor.

Son düzenleme:

AndroMan

Adminatör
Yönetici
Android Sürüm
Nougat
Cihaz
Samsung Galaxy S7 Edge
Dediklerinizi aynen uyguladım fakat olmadı.

---- Mesaja ek olarak ----

Uğraşırken yaptım ancak telefonun dilini Türkçe ye çevirince kayboldu. Google uygulamasının ayarlarına girdigim zaman "Türkçe (Türkiye) henüz Google Asistan tarafından desteklenmiyor" diyor.
ingilizce iken aktif edince iş bitiyor. sonra telefonunuzu türkçe yapın.
google uygulamasının mikrofonuna basın ve soru sorun asistan devreye girip cevap verecek.

Android Sürüm
Oreo
Cihaz
Samsung Galaxy Note FE
ingilizce iken aktif edince iş bitiyor. sonra telefonunuzu türkçe yapın.
google uygulamasının mikrofonuna basın ve soru sorun asistan devreye girip cevap verecek.
Dediklerinizin aynısını yaptım cihazın dilini Türkçe yapınca asistan kayboluyor. Hey google dediğim zaman normal google da arama yapıyor.

n8 de ok google deyınce maalesef acılmıyor yanı o ayarı bulamadım. manuel olarak ana ekran tusuna basılı tutup sonra mıkrofon sımgesıne tıklayınca acılıyor sesli komut