Haber Dünyanın ilk 1TB’lık microSD kartı satışta

uluturk

Back-End Developer
Editor
Katılım
25 Nisan 2019
Mesajlar
227
Reaksiyon puanı
73
Puanları
28
Yaş
30
Konum
Adana
Android Sürüm
Android 9 PİE
Cihaz
Samsung S7 Edge
2899

Dünyanın ilk 1TB’lık microSD kartı satışta

Günümüzde dahili depolama alanı tarafında önemli adımlar atılıyor depolama birimi üreticileri bu alanda büyük arge yatırımları yapıyor ve her geçen gün depolama birimleri birazdaha büyüyor. Çok değil, bundan sadece 5 - 6 yıl öncesin de 1TB’lık HDD veya SSD bulmak bile zorken, şimdilerde 1TB’ı microSD kartlara sığdırmaya başladı üreticiler.

Depolama birimleri sektörünün önemli isimlerinden biri olan SanDisk geçtiğimiz gün dünyanın ilk 1TB microSD kart modelini satışa sundu. Amazon ve B&H üzerinden satışa sunulan kartın ABD fiyatı 450 dolar, İngiltere fiyatı 454 pound, Almanya fiyatı ise 523 euro olarak belirlendi.

4K video kaydı da gerçekleştirebilen 1TB microSD kart 90MB/sn okuma ve 60MB/sn yazma hızına sahip. Bu hızlar benim için yeterli değil derseniz 170MB/sn okuma ve 90MB/sn yazma hızına sahip Sandisk Extreme Pro kartının da yakın zamanda çıkış yapacağını belirtelim.

Elbette harici depolama teknolojisinin bu noktalara gelmiş olması gerçekten güzel bir durum. Fakat fiyatların çok yüksek olduğunu da kabul etmemiz gerekiyor. Muhtemelen dışarıda 523 euro olan bir kart ülkemizde en az 4000TL’den satılacaktır. Bu zamanda microSD kart için de 4000TL gibi bir meblağ ödemek pek de mantıklı görünmüyor.

Tabiki şunuda unutmamak lazım depolama alanı yükseldikçe cihazlarınızın ram ihtiyacıda artacaktır, malum TB larca veriyi 2/3 GB gibi ramlara sahip cihazlarla yönetmek hiçte kolay olmayacaktır.
 
Üst