Önemli Burn-In Fix - Screen Repair, Solution (Ölü Pixel - Pixel Yanması, Çözüm)

uluturk

Back-End Developer
AndroidAtesi
Şube
Adana
Android Sürüm
Android 9 PİE
Cihaz
Samsung S7 Edge
Merhaba dostlar, mobil cihaz sektörünün gelişmesi ile birlikte mobil cihaz sektöründeki sorunlar ve problemlerde gelişip büyük bir ivme göstermekte. Gün geçmesin ki yeni bir problem çıkmasın, sonuç böyle olunca biz kullanıcılarda arayışa koyuluyoruz ve bazen sorunumuza çözüm bulamıyoruz. Fakat bu bulunamayan çözüm çokta geç kalmıyor artık günümüzde bilgi alış verişi sayesinde bütün sorunlarımız bazen anında çözüme ulaşabiliyor.

Şimdi başlığı okuyup gelen dostlarımı çok fazla bekletmeden konuya geçeyim; konuya geçmeden önce nedir bu ölü pixel? Neden meydana gelir? Bu durumun başımıza gelmemesi için ne yapabiliriz? Önce bunu bir açıklamamız lazım diye düşünüyorum çünkü bu durum herkesin başına gelebilir dostlar.

Ölü Pixel (Dean Pixel) ; Ekran üzerinde yer alan pikselin artık işlevini yitirmiş ve görüntüleme gerçekleştirmiyor olmasıdır.

Neden Meydana Gelir; Dostlar ölü pixel aslında bizim yani kullanıcı hatası sonucu meydana gelir (tabi ki ürünün hatalı olması gibi istisnai durumlar hariç) örnek verecek olursak parlaklığı en son seviyede kullanırsak, telefon ısınmasına karşın ısrarla telefonu kullanmaya devam edersek, aşırı derecede tek renkler kullanırsak, aşırı derecede tek renkler kullanırken ekranı uzun süre açık tutarsak, özellikle renkli yüzeylerde belirgin sabit beyaz renkli yüzeyler varken uzun süre ekranı açık tutmak vs. örneklendirecek olursak bu maddeler daha çok uzar dostlar fakat kısaca ve başlıca sebepleri bunlardır. Genelliklede bu durum O-Led ekranlarda meydana gelmekte.

Başımıza Gelmemesi için ne Yapmalıyız; Dostlar bu durumun bir gün sizinde başınıza gelmemesini istiyorsanız dediklerimi yaparak bu sorunun ortaya çıkmasını önleyebilir veya minimalize edebilirsiniz. Ekran parlaklığını otomatikte kullanmak, Ekranı en düşük çözünürlükte kullanmak, telefon ısındığı zaman telefonu soğutmak, Always on display kapatmak, beyaz veya tek renkli klavye kullanmamak vs. aynı şekilde bir çok madde sayabiliriz örneklendirecek olursak ama özetle en önemlileri bunlar dostlar.

Peki durum başımıza geldi ozaman ne yapacağız? Dostlar bu durumdan %100 kurtulmak istiyorsanız tek yapmanız gerek bir şey var oda ekranı değiştirmek.
Ne yazık ki bir çoğumuzun anında ekran değişecek bütçesi olmayabilir, peki bu durumda ne yapacağız?
Diyorsunuzdur, bu durumda dostlar imdadımıza 3. parti yardımcı programlar yetişiyor bu programlar sayesinde %10 ile %90 arasında olumlu sonuçlar alabilirsiniz fakat buda kesin değildir fakat olan oldu ve ekranınız yandı yani ölü pikseller oluştu ve denize düşen yılana sarılır misali denemekten zarar gelmez diyerek bu programları deneyeceksiniz.

Arama motorlarına Screen repair, Bun In, Burn Fix yazarak onlarca program bulabilirsiniz dostlar fakat ben size benim başıma bu durum geldiğinde kullandığım ve olumlu sonuçlar aldığım iki programı önereceğim.

LCD Burn-in Wiper: PlayStore Linki

OLED Tools: PlayStore Linki

Alaborü

AndroidAtesi
Şube
Konya
Android Sürüm
Nougat
Cihaz
Samsung Galaxy j7 (2015)
Elinize sağlık hocam, benim cihaz amoled ekran olduğu için siyahımsı duvar kağıdı kullanıyorum,klavyeyi tek renk kullanıyorum ileri zamanlarda bu durumla karşılaşır mıyım?

uluturk

Back-End Developer
AndroidAtesi
Şube
Adana
Android Sürüm
Android 9 PİE
Cihaz
Samsung S7 Edge
Elinize sağlık hocam, benim cihaz amoled ekran olduğu için siyahımsı duvar kağıdı kullanıyorum,klavyeyi tek renk kullanıyorum ileri zamanlarda bu durumla karşılaşır mıyım?
Rica ederiz, amoled ekran bu riskin en altındaki ekran gruplarından bir tanesi ama tabiki böyle bir risk her ekranda var.