{BlackPearl}{N8}{Stable/Smooth/Fast}

{BlackPearl}{N8}{Stable/Smooth/Fast}

Hi XDA Im glad to present for you N8 port for our beloved phone S7E/S7

THX To Starbucks Dubai "LOL" for letting us use their internet with @

Linkleri sadece kayıtlı üyeler görebilir. Linkleri görebilmek için Üye Girişi yapın veya ücretsiz olarak Kayıt Olun

trick "LMAO"​

Some information you should know..

BlackPearl is a Full port of the Galaxy N8 Running Android Oreo 8.0.0 With the full SamsungExperiene 9.0 UI
If you want to report a Bug, read the F.A.Q First Then provide a logCat with detailed explanation
Please Read the instructions and the F.A.Q Before installing the rom.
You are not allowed to use this base without asking for permission prior to release..
Any sort of File Kanging will be reported without hesitation, we know our codes.
If you like this rom, Hit the Thanks button, and consider a donation.

Base Features :-

Deodexed
Deknoxed
Optimised

Port Features :-

Fully featured N8 system.
Improved performance.
Inifnity wallpaper.

1. Spo2
2. Direction Lock

Installation Steps

Make sure you have twrp installed.
Make sure your phone is fully charged to 100%.
Download the ROM and transfer to your phone (ExtSD is suggested)
Boot the phone into Recovery Mode.
Do a FULL wipe: Dalvik Cache, Cache, Data, System,Internal Memory(Optional but always better to avoid any weird bugs)
Flash The Rom.
The first boot may take5-10 min.
After rom booted do setup process if you cant due to lag reboot phone and re do setup.
After setup process is done reboot phone again to completly remove the lag.

Linkleri sadece kayıtlı üyeler görebilir. Linkleri görebilmek için Üye Girişi yapın veya ücretsiz olarak Kayıt Olun

Okay Guys V1.5 is here ,No major differences,and yes i made it as full rom cuz users in my telegram group couldn't deal with patch zip.

1. CLEAN WIPE
2. LOGS ARE NOT UR ENEMY
3. IF U FACED SYMLINK ERROR, IN AROMA CHOOSE LESS BLOATS TO BE INSTALLED
4. IF U CHOOSED MAGISK AND ROM DID NOT BOOT THEN REFLASH AND SELECT NO ROOT OR SUPER SU

5. U MUST HAVE TKKG TWRP INSTALLED IF U GOT S7E, CUZ ROM GOT 3.1 KERNEL,FLAT USERS IM SORRY EITHER U WILL HAVE TO USE 2.1 KERNEL OR ANY OTHER KERNEL.

Changelog:

1. Added Manual focus fix
2. Fixed gap in camera thx @

3. Added my emoji maker support
4. Updated camera version
5. Added 8.1 Keyboard (Natively Themable)
6. Updated magisk zip in aroma to 17.1(haven't tested if rom will boot if u choose it in aroma,but if rom did not boot,reflash it and select no root and when rom boots flash magisk alone

Have fun everyone

Android Sürüm
Nougat
Cihaz
S7 EDGE
Kopyala-yapıştır yapacağına keşke azıcık uğraşıp Türkçeye çevirseydin

Romu uzun zaman kullandım stock kerneli ile sonradan ısınma yaptı şişmeye başladı bende moro kernelle kullanmaya başladım gayet güzel performansı var oyun oynamazsanız 5 saati rahatlıkla görebilirsiniz

Ben moderatör değilim beğendim bir rom yaklaşık 1,5 aydır buraya eklenmeyince kopyaladım yapıştırdım. Ama güncel olan versiyonunun linkini buldum ve koydum. Ha bu arada browser üzerinden türkçeye çevirmek çok kolay. Neyse rom 1 haftadır kullanıyorum daha öncede sp portunu kullandım gerçekten çok iyi bir kullanım süresi var orjinal kerneli ile. Sac23 s9 port, Glaumour 4.0 , Light rom kullandım bence hepsinden iyi. Tabiki bu görecelidir herkesin kullanımına bağlıdır. Deneyenler memnun kalacaklardır.

Android Sürüm
Nougat
Cihaz
S7 EDGE
Ben moderatör değilim beğendim bir rom yaklaşık 1,5 aydır buraya eklenmeyince kopyaladım yapıştırdım. Ama güncel olan versiyonunun linkini buldum ve koydum. Ha bu arada browser üzerinden türkçeye çevirmek çok kolay. Neyse rom 1 haftadır kullanıyorum daha öncede sp portunu kullandım gerçekten çok iyi bir kullanım süresi var orjinal kerneli ile. Sac23 s9 port, Glaumour 4.0 , Light rom kullandım bence hepsinden iyi. Tabiki bu görecelidir herkesin kullanımına bağlıdır. Deneyenler memnun kalacaklardır.
Bence bir iş yapılmaya çalışılıyorsa düzgün yapılmalıdır moderatör olup olmamanın hiçbir önemi yok rom konusunda katılıyorum

Sana cevap vermeyeceğim sen anladın beni...